מבוא
השקע בבית אשר משמש לחיבור מזגן יכול להיות שקע רגיל או שקע כוח, במקרה ומדובר במזגן חזק בעל כוחות סוס רבים נעשה שימוש בשקע כוח אשר מיועד לעמוד בעומס הרב.
מבנהו של שקע הכוח והתשתית המובילה אליו מעט שונים מהמבנה של שקע רגיל, כך למשל עובי חוטי החשמל המובילים אל שקע הכוח הוא לפחות 2.5 מילימטר, בנוסף לכך שקע הכוח מחובר ישירות ללוח החשמל, כלומר לא קיימים שקעים נוספים על אותו קו חשמל המגיע מלוח החשמל.

בעקבות בלאי טבעי, חוטי חשמל רופפים, עמוס רב המופעל על השקע לאורך זמן וכדומה, עלולים החוטים שבשקע להתחמם ולגרום להרס של הבידוד (חוטים שרופים בשקע).

החלפת שקע ושקע כוח בפרט היא פעולה פשוטה מאוד בדרך כלל ואדם בעל חוש טכני וידע בסיסי בחשמל מסוגל לבצע זאת בעצמו, עם זאת חשוב לדעת שהחוק במדינת ישראל מחייב רישיון חשמלאי על מנת לבצע עבודות חשמל מכל סוג ולכן, במקרה זה העבודה צריכה להתבצע על ידי חשמלאי מוסמך או בהתאם לחוק במדינה בה אתם מתגוררים.

במדריך זה יוסברו כל השלבים אותם מבצעים כאשר מחליפים שקע כוח, הדבר יקל עליכם להבין את הנושא קצת יותר לעומק, ליצור שפה משותפת עם החשמלאי ואולי גם לקבל הנחה.

חשוב! מדריך זה מיועד להסבר כללי בלבד ואין בו שום המלצה לביצוע העבודה בעצמכם.
כלים וחומרים
מברג טסטר
שקע כוח
סכין יפנית
שלב 1: ניתוק הספקת החשמל לשקע
החלפת שקע מזגן זאת משימה די פשוטה אך מכיוון שמדובר בהתעסקות עם חשמל עלינו לנקוט בכל כללי הזהירות המתבקשים בעבודה עם חשמל, ולכן לפניי שבכלל נחשוב לגשת לשקע המזגן ולהתחיל ולפרק אותו עלינו להפסיק את הספקת החשמל לשקע על ידי הורדת המפסק הרלוונטי בלוח החשמל.
במידה ואינכם בטוחים מה הוא המפסק הרלוונטי אפשר פשוט להוריד את כל המפסקים בלוח החשמל, פעולה זו תפסיק את הספקת החשמל לכל הבית.
שלב 2: בדיקה שאכן זרם החשמל לשקע נותקלפניי שנתחיל בעבודה עלינו לוודא שאכן זרם החשמל לשקע הופסק לאחר שהורדנו את המפסקים ואנחנו יכולים להתחיל לפרק אותו.

את הבדיקה נבצע בעזרת מברג טסטר, למברג זה יש נורה בקצהו ובמידה והמברג בא במגע עם חשמל הנורה נדלקת.

נכניס את קצהו של מברג הטסטר לכל אחד מהחורים שבשקע ונוודא שאין בהם מתח חשמלי, כלומר הנורה שבטסטר לא נדלקת. חשוב מאוד לאחוז את הטסטר רק מידית האחיזה שלו העשויה פלסטיק על מנת למנוע התחשמלות (פלסטיק לא מוליך חשמל), כמו כן חובה לנעול נעליים נקיות ויבשות בעלות סוליית גומי בעת הבדיקה, נעלי בטיחות מבודדות ושטיחי גומי מבודדים יוצרים הגנה מהתחשמלות על ידי מניעת הובלת מטען חשמלי לקרקע.
שלב 3: הסרת מכסה השקעבדגם של השקע המוצג במדריך זה המכסה החיצוני של השקע מקובע לתושבת השקע בעזרת שני ברגים.
יש לפתוח את שני הברגים בצדדיו של המכסה בעזרת מברג מתאים ולשלוף את המכסה ממקומו.
שלב 4: שחרור גוף השקע מתושבתולאחר הסרת המכסה של השקע, תוכלו לראות את גוף השקע שעליו נמצאים כל המכלולים החשמליים כגון: המפסק, חוטי החשמל המובילים ללוח החשמל וכדומה. גוף השקע מחובר בעזרת מספר ברגים לקופסת פלסטיק המשמשת כתושבת, הקופסה יכולה להיות שקועה בתוך הקיר או בולטת ממנו כמו בשקע המוצג במדריך זה, למעשה מדובר בשני דגמים שונים של שקעים, התקנה שקועה והתקנה על הטיח.

נתחיל בתהליך הפירוק ונשחרר את הברגים זה אחר זה, בסיום התהליך נוכל להפריד את גוף השקע מתושבתו.

חשוב מאוד כאשר מושכים את גוף השקע מהתושבת שלו לא לגעת בחוטי החשמל החשופים עד שנוודא שוב בעזרת הטסטר שאכן זרם החשמל לשקע הופסק, למרות שהורדנו את כל המפסקים בלוח החשמל יכול להיות מצב שבו השכן הרים את המפסקים או שהורדנו את המפסקים בלוח הלא נכון. את הבדיקה נבצע על החלק החשוף של החוטים היוצאים מן הקיר אל המפסק, שימו לב שבדיקה על ידי נגיעה בחוטים היוצאים מן המפסק אל השקע עצמו יכולה להיות חסרת משמעות במידה והמפסק שרוף או כבוי ואיננה מעידה על כך שאכן אין זרם ולכן הבדיקה חייבת להתבצע על ידי נגיעה(בעזרת הטסטר בלבד) בחוטים היוצאים מן הקיר ומתחברים אל המפסק.
שלב 5: הכנת השקע החדש
כפי שהוסבר בשלב הקודם השקע בנוי משלושה חלקים עיקריים: תושבת השקע אשר יכולה להיות שקועה בתוך הקיר או על הטיח, גוף השקע המכיל את כל המכלולים החשמליים וכיסוי הפלסטיק המכסה את חזית השקע ובנוי בהתאם לסוג התושבת, שקועה או על הטיח (ניתן לראות את ההבדל בין המכסים בתמונה המצורפת).

חשוב להדגיש כי לרוב בשני הדגמים גוף השקע שזהו החלק החשוב ביותר זהה לחלוטין ולכן במידה והתבלבלתם ורכשתם שקע שקוע במקום על הטיח או להיפך כפי שקרה לי תוכלו פשוט להשתמש במכסה של השקע הישן. כמו כן ניתן לבצע שימוש חוזר בתושבת של השקע הישן שכבר מותקנת על הקיר במידה והיא שלמה ותקינה וכך נקצר את תהליך ההתקנה.

השקע החדש מגיע כך שהתושבת, גוף השקע וכיסוי הפלסטיק מחוברים זה לזה בעזרת הברגים שבהם נשתמש במהלך ההתקנה מטעמי נוחות אריזה, ולכן עלינו תחילה לפרק את הברגים המחברים את כיסוי הפלסטיק לשקע החדש, ואת הברגים המחברים את השקע החדש לתושבת, במידה והחלקים כבר מופרדים זה מזה תוכלו לדלג לשלב הבא.
שלב 6: הכנות לקראת פירוק השקע הישןלאחר שפירקתם את השקע הישן מתושבתו תוכלו להבחין בפיח שנוצר כתוצאה מהתחממות יתר של החוטים, המפסק או יתר הרכיבים. כמו כן יתכן שבתוך התושבת של השקע הצטבר אבק ולכלוך וזאת הזדמנות מצוינת לנקות אותו בעזרת סמרטוט או נייר יבשים כמובן, ולהכין את הסביבה להתקנת השקע החדש.

מומלץ מאוד לצלם תמונה של השקע הישן והמיקום אליו מתחברים החוטים בשקע על מנת לזכור כיצד יש לחבר את השקע החדש. ניתן להצמיד את השקע החדש והשקע הישן זה לזה ולוודא שאתם מבינים כיצד יש לחבר את החוטים לשקע החדש.
שלב 7: פירוק חוט הארקה
לאחר שווידאתם שלא זורם חשמל בחוטים תוכלו להתחיל בפירוק החוטים מהשקע הישן, ראשית יש להתחיל עם חוט ההארקה. חוט הארקה הוא החוט הצהוב, המטרה של חיבור הארקה היא הצלת חיינו במקרה של התחשמלות. הרעיון הוא שהזרם החשמלי יזרום דרך הארקה במקום דרך גופים אחרים בסביבה כגון הגוף שלנו, בנוסף לכך הארקה תפעיל אמצעי הגנה אחרים, אם קיימים, במערכת כגון ממסר פחת (נקרא גם מפסק דלף או מפסק מגן) המגן ומנתק אוטומטית את מערכת החשמל מהבית.

במקרה של שקע כוח חוט ההארקה אינו עובר דרך המפסק ומתחבר ישירות אל השקע עצמו.

יש לפתוח את הבורג שמקבע את חוט ההארקה לשקע ולשלוף אותו ממקומו, על מנת להקל על העבודה ניתן לפרק את השקע עצמו מהפלסטיק אליו הוא מחובר כפי שמוצג במדריך זה.
שלב 8: חיבור חוט ההארקה לשקע החדש
נחבר את חוט ההארקה לשקע החדש בדיוק באותה הצורה שבה הוא היה מחובר לשקע הישן (לחריץ האמצעי בשקע שאני רכשתי), מעבר לכך תוכלו לשים לב שלשני החריצים השניים המיועדים לחוטי פלוס ומינוס כבר מחוברים חוטי חשמל המגיעים מן המפסק.

תחילה יש לפתוח מעט את הבורג שמטרתו לקבע את החוט, להכניס את החוט למקומו ולחזק היטב את הבורג. במידה והחלק החשוף של החוט נשבר ניתן להוריד ממנו את הבידוד ולחשוף אותו שוב בעזרת סכין יפנית.
שלב 9: פירוק חוטי פלוס ומינוס מהשקע הישןחוטי הפלוס והמינוס הם החוטים החום והכחול בהתאמה.
החוט החום הינו קו הפאזה (מקור הזרם) ומסומן בשקעים ומתגים באות L - LINE.
החוט הכחול (או שחור במבנים ישנים) הינו קו האפס אשר משמש לסגירת המעגל חשמלי ומסומן ב-N - NEUTRAL.

על מנת לפרק את החוטים מן השקע הישן יש לפתוח את הברגים המקבעים אותם לשקע ולשלוף אותם החוצה.
לאחר שחרור החוטים השקע הישן יהיה מנותק לחלוטין מתושבתו, ובשלב זה ניתן להשליכו לפח.
שלב 10: חיבור חוטי הפלוס והמינוס לשקע החדשאת חוטי הפלוס והמינוס יש לחבר למפסק אשר ממוקם על השקע. 
ניתן להיעזר בחוטים החום והשחור המגיעים עם השקע ויוצאים מן המפסק אל השקע עצמו על מנת להבין היכן יש לחבר את החוט הכחול והחוט החום אשר מגיעים מהקיר ומוליכים את החשמל.
מול חוט כחול שיוצא מן המפסק אל השקע נחבר את החוט הכחול המגיע מן הקיר ומול החוט החום היוצא מן המפסק אל השקע נחבר את החוט החום שמגיע מן הקיר.

גם כאן קיבוע החוטים מתבצע על ידי פתיחת הבורג המתאים, הכנסת החוט והידוק הבורג.
שלב 11: חיבר השקע החדש לתושבת בקירנקפל את עודפי החוטים אל מאחורי השקע החדש כדי שלא ימנעו את כניסתו למקומו, ונדחף את השקע החדש פנימה עד שיגיע למקומו בתושבת המחוברת לקיר. בעזרת הברגים שהגיעו עם השקע החדש נקבע את השקע לתושבת.
שלב 12: בדיקת השקע החדשלאחר שהוברגו כל הברגים היטב והשקע החדש קובע לתושבתו, כל שנותר הוא לוודא שהשקע החדש אכן עובד. לצורך כך יש להרים את כל המתגים בארון החשמל ולחדש את הספקת החשמל לבית, לאחר מכן יש להדליק את המפסק ולוודא שהאור בו נדלק. לא נדלק? לא נורא, גשו ללוח החשמל תורידו שוב את כל המפסקים פיתחו שוב את השקע וחפשו חוט משוחרר, חוטים הפוכים וכדומה. במידה ואין כאלה, יכול מאוד להיות שהשקע החדש אינו תקין.
האור במפסק כן נדלק? מצוין גשו ללוח החשמל והורידו שוב את כל המפסקים על מנת שתוכלו להמשיך בתהליך ההרכבה.

שימו לב, חשוב מאוד לא לגעת בחלקי המתכת החשופים לאחר שהרמתם את המתגים אלה רק במפסק.
שלב 13: חיבור מכסה השקעהחזירו את מכסה השקע בחזרה למקומו וקבעו אותו לתושבת השקע על ידי סגירת הברגים. במידה והמכסה החדש מתאים השתמשו בו, במידה ולא תוכלו להשתמש במכסה הישן. 
דרג מדריך זה
0/5 - 0 מדרגים
תגובות הוסף תגובה
X
הוספת תגובה חדשה
שלח תגובה
בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאים הבאים:
אין תגובות למדריך זה
יש להתחבר על מנת לבצע פעולה זו
X
עדיין לא נרשמת? הרשמה לאתר Mastarina תאפשר לך ליהנות משירותים נוספים. לאחר ההרשמה תוכל לפרסם באתר מדריכים ומאמרים מקוריים משלך בקלות ובמהירות, להגיב למדריכים אשר גולשים אחרים יצרו ולהוסיף טיפים לפינת "הטיפ היומי", כמו כן תוכל לקבל עידכונים כאשר יתווסף מאמר או מדריך חדש ישירות למייל האישי שלך. זה חינם ופשוט. הרשמה
כניסה למשתמשים רשומים: כל השדות נדרשים
שם משתמש
סיסמה
זכור אותי בפעמים הבאות
כניסה