מבוא
בדף זה מרוכז כל הציוד הנדרש להקמת אקווריום תקין ובעל מרחב מחיה בריא לדגים.
שימו לב שביצעתי הפרדה בין ציוד לכלל סוגי האקווריום לבין ציוד המיועד לאקווריום צמחייה.
מגוון החברות הקיימות בשוק גדול מאוד לכן לא יזיק לעשות סקר שוק לפניי שקונים.
כלים וחומרים
גוף חימום
פילטר
מד חום
חצץ
תאורה
משאבת אוויר + אבן אוויר
דשן
דיפיוזר
מערכת פחמן דו-חמצני
שלב 1: הציוד הנדרש - כלל סוגי האקווריומים
גוף חימום:
תפקידו של גוף החימום הוא לשמור על טמפרטורת מים קבועה, הדבר חשוב במיוחד כאשר בוחרים לאכלס את האקווריום בדגי נוי לדוגמה אשר אוהבים טמפרטורה של 28 מעלות.
כוחו של גוף החימום נמדד ב-וואט (Watt), ככל שלגוף החימום יהיה הספק גדול יותר, כך הוא יתאים לאקווריום בעל נפח גדול יותר ולכן יש לבחור בגוף חימום בהתאם לנפח האקווריום, כלל אצבע נפוץ הוא וואט אחד לכל ליטר אחד של מים.

פילטר:
תפקידו של הפילטר הוא לבצע סינון וניקיון מכני של המים, למעשה הוא שומר על מים צלולים ואיכותיים. מעבר לכך בתוך הפילטר נוצרות מושבות של חיידקים טובים אשר מפרקים את הרעלים שהדגים פולטים למים. עוצמת הסינון נמדדת במספר הפעמים שבהם כל המים שבאקווריום עוברים בפילטר בשעה כלומר אם נפח האקווריום הוא 100 ליטר ועוצמת הפילטר היא 400 אז כל המים שבאקווריום עוברים דרך הפילטר 4 פעמים בשעה. לא כדאי להגזים עם עוצמת הפילטר מכיוון שאנחנו לא רוצים ליצור זרם חזק מדי באקווריום אשר יגרום אי נוחות לדגים שבו. 

מד חום:
מד החום מאפשר לנו מעקב אחר שינויים בטמפרטורת המים, מומלץ לבחור במד חום רגיל (כספית ולא דיגיטלי) מכיוון שהוא מדויק יותר וגם עולה מספר שקלים בודדים.

חצץ:
לחצץ שאנו שמים בתחתית האקווריום יש תפקידים רבים, החל מהקניית תחושת הטבע לדגים, שיפור הנראות של האקווריום ואף סינון ביולוגי. ניתן לרכוש את החצץ במגוון רחב של צבעים וצורות, חשוב לא לבחור בחצץ דק מדיי על מנת שהשכבה תהיה אוורירית ולא עבה מדי כי לדעתי זה פחות יפה מבחינה ויזואלית אבל בסופו של דבר הכל עניין של טעם.

תאורה:
במידה ובחרתם באקווריום צמחייה הכלל אומר שככל שהתאורה חזקה יותר כך הצמחים יגדלו מהר יותר מצד שני כך גם יווצרו יותר אצות וצרות אחרות ולכן לאחר ניסיונות שעשיתי מומלץ מינימום 0.6 וואט תאורה לכל ליטר אחד של מים באקווריום, במידה ולא בחרתם באקווריום צמחייה אז התאורה היא למטרה ויזואלית בלבד.
עבור אקווריום צמחייה מומלץ שהאקווריום יואר היטב כדי שהדגים והצמחים יקבלו תחושה של אור יום, על מנת להשיג זאת קיימות נורות ייעודיות חזקות במיוחד עבור אקווריום צמחייה הנקראות T5, במידה והחלטתם לרכוש כאלה יש לוודא שהן מגיעות עם גוף תאורה מוגן מים המיועד לשימוש באקווריום.

משאבת אוויר + אבן אוויר:
תפקידה של משאבת האוויר הוא להכניס חמצן למים החיוני לדגים ולצמחייה. למשאבה מחובר צינור אשר בקצה השני שלו מחוברת אבן אוויר שתפקידה להוציא את האוויר בצורת בועות קטנות לתוך המים, באופן כזה החמצן אשר נמצא באוויר ומוזרם על ידי המשאבה לתוך האקווריום מתמוסס יותר בקלות במים ומספק חמצן לדגים.
באקווריום צמחייה בלבד השאיפה היא להפסיק את פעולת אבן האוויר בבוקר כאשר הצמחים פולטים חמצן ויכולים לספק מספיק חמצן לדגים, חשוב לזכור שבלילה הצמחים פולטים פחמן דו-חמצני ולכן חשוב להפעיל את משאבת האוויר על מנת למנוע הרעלת פחמן דו-חמצני ובעקבות כך הריגתם של הדגים.
שלב 2: תוספות לאקווריום צמחייה
דשן:
במידה ובחרתם להקים אקווריום צמחייה,  כלומר כזה שמכיל בתוכו צמחייה אמיתית תזדקקו למצע מדושן אשר מכיל את כל החומרים להם הצמח זקוק על מנת לגדול, מצע מדושן זה מחליף את החצץ שיש באקווריום רגיל.

מערכת פחמן דו-חמצני:
פחמן דו-חצמני (CO2) עוזר לצמחים להטמיע את התרכובות והמינרלים המצויים בסביבתם ועל ידי כך לצמוח ולשגשג. באקווריומים גדולים יש מערכת פדח מקצועית אשר מורכבת ממיכל דחוס ווסת ודפיוזר.

דיפיוזר:
במידה ובחרתם להוסיף מערכת CO2 תזדקקו לדיפיוזר. תפקידו של הדיפיוזר הינו המסת הפדח במי האקווריום ביעילות מרבית, הדיפיוזר מתחבר לצינור של מערכת הפדח ונמצא בתוך האקווריום ובנוי כך שכאשר בועות יוצאות ממערכת הפדח לדיפיוזר השהייה שלהן במים ארוכה ככל האפשר, או בעברית פשוטה הן פשוט עולות בו באיטיות בגלל המבנה שלו, פעולה זאת גורמת לכך שהמיסוס של הבועות במים גבוה יותר.


דרג מדריך זה
0/5 - 0 מדרגים
תגובות הוסף תגובה
X
הוספת תגובה חדשה
שלח תגובה
בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאים הבאים:
אין תגובות למדריך זה
יש להתחבר על מנת לבצע פעולה זו
X
עדיין לא נרשמת? הרשמה לאתר Mastarina תאפשר לך ליהנות משירותים נוספים. לאחר ההרשמה תוכל לפרסם באתר מדריכים ומאמרים מקוריים משלך בקלות ובמהירות, להגיב למדריכים אשר גולשים אחרים יצרו ולהוסיף טיפים לפינת "הטיפ היומי", כמו כן תוכל לקבל עידכונים כאשר יתווסף מאמר או מדריך חדש ישירות למייל האישי שלך. זה חינם ופשוט. הרשמה
כניסה למשתמשים רשומים: כל השדות נדרשים
שם משתמש
סיסמה
זכור אותי בפעמים הבאות
כניסה