מבוא במדריך זה נבצע סקירה של כל מרכיביו של הדוד החשמלי, נסביר כיצד הוא עובד, איך ניתן להחליף בקלות גוף חימום שנשרף או תרמוסטט שהפסיק לעבוד, מה הוא פלאנג ועוד.
כלים וחומרים
מברג פיליפס
מברג טסטר
ראצט
בוקסה 14 מילימטר לראצט
ספריי שימון וניקוי
מפתח שוודי קטן
חמם לדוד חשמלי
תרמוסטט לדוד חשמלי
גיגית גדולה
שלב 1: בטיחות
תיקון דוד שמש זאת משימה די פשוטה, וגם אדם שאיננו איש מקצוע יכול לבצע אותה בעזרת הכוונה נכונה ובתנאי שהוא נקט בכל כללי הזהירות המתבקשים בעבודה עם חשמל, עם זאת חשוב לדעת שהחוק במדינת ישראל מחייב רישיון חשמלאי על מנת לבצע עבודות חשמל מכל סוג ולכן, במקרה זה העבודה צריכה להתבצע על ידי חשמלאי מוסמך או בהתאם לחוק במדינה בה אתם מתגוררים.

במדריך זה יוסברו כל השלבים אותם מבצעים כאשר מחליפים חמם בדוד שמש, הדבר יקל עליכם להבין את הנושא קצת יותר לעומק, ליצור שפה משותפת עם החשמלאי ואולי גם לקבל הנחה.

חשוב! מדריך זה מיועד להסבר כללי בלבד ואין בו שום המלצה לביצוע העבודה בעצמכם.

השלב הראשון וכנראה החשוב ביותר לפניי שבכלל חושבים לגשת לדוד ומתחילים לפרק אותו הוא הפסקת ההזנה של החשמל לדוד על ידי הורדת המפסק הרלוונטי בלוח החשמל.
במידה ואינכם בטוחים מה הוא המפסק הרלוונטי אפשר פשוט להוריד את כל המפסקים, פעולה זו תפסיק את הזנת החשמל לכל הבית.
שלב 2: מבנה הדוד
מכל המים
צורתו של מיכל המים היא בדרך כלל גליל מוארך, עמיד בלחץ מים הנקרא בעברית אוגר ותפקידו לאגור ולהזרים את המים לברזים בבית לאחר שהתחממו.
קיימים בשוק סוגים רבים של דודים אשר עשויים מחומרים שונים ומחירם משתנה בהתאם לעמידותו של הדוד בפניי קורוזיה וכדומה.

גוף חימום
גוף חימום חשמלי לדוד עשוי מצינורית שמיוצרת מנחושת או מנירוסטה בקוטר של כ-8 מילימטר. בתוך הצינורית מושחל חוט להט בצורה ספירלית (בדומה לנורה) אשר מבודד ממגע בצינורית על ידי אבקה דחוסה.
כאשר עובר בחוט הלהט זרם חשמלי הוא מתחמם וכתוצאה מכך מתחממים המים במיכל הדוד.

תרמוסטט
תפקידו של הטרמוסטט הוא לווסט את טמפרטורת המים. הטרמוסטט למעשה מפסיק את עבודותו של גוף החימום על ידי הפסקת הזרם החשמלי אליו כאשר המים בדוד הגיעו לטמפרטורה הרצויה במטרה למנוע חימום יתר של המים ופיצוץ של הדוד.
הטרמוסטט בנוי משני חלקים: חיישן ומפסק. החיישן מוחדר אל המים המתחממים בדוד דרך שרוול ברזל ממוגן מים הממוקם באוגן , ואילו המפסק נמצא מחוץ למערכת, וממוקם בתחתית האוגן. 
במפסק מותקן כפתור המאפשר את כיוון הטמפרטורה המקסימלית, כאשר המים מגיעים לטמפרטורה הרצויה, החיישן מדווח על כך למפסק וזרם החשמל מנותק.

אוגן (פלאנג)
האוגן (הקרוי בשפת השיפוצניקים פלאנג) משמש כבסיס לגוף החימום והתרמוסטט.
בחלקו התחתון של האוגן נמצאים חיבורי החשמל לגוף-החימום וחור עגול שדרכו עובר החיישן של הטרמוסטט.
האוגן מתחבר אל תחתית הדוד באמצעות שישה ברגים.

מאיץ חום
פעולת החימום של הדוד מתבססת על העיקרון לפיו מים חמים נוטים לעלות מעלה. משום כך פתח היציאה של המים החמים ממוקם בחלקו העליון של הדוד.
לעתים יש צורך להמתין זמן רב עד שכמות מים נכבדה תתחמם, על מנת לקצר את זמן ההמתנה הומצא מאיץ החום.
המאיץ הוא שרוול פלסטיק דמוי חרוט המותקן על גוף החימום ותפקידו לחמם את המים בזמן קצר יותר. מאיץ החום מנצל את העובדה שמים חמים עולים למעלה ובעצם כולא בתוכו כמות מים קטנה יחסית (4-6 ליטרים) במרווח שבינו לבין גוף החימום אשר מתחממת מהר יותר, כמות המים הקטנה שהתחממה עולה כלפי מעלה ויוצאת דרך פתחו העליון של המאיץ ומים קרים נשאבים שוב מתחתית הדוד. כך אנו מקבלים מים חמים לאחר המתנה קצרה יותר.

חמם
ברשתות השיווק ובטמבוריות נוהגים למכור את הרכיבים: גוף חימום, פלאנג, שרוול מתכת לחיישן הטרמוסטט, מאיץ החום וגומיית האיטום כיחידה אחת הנקראת חמם (למעשה כל הרכיבים מלבד הטרמוסטט).
ניתן כמובן לרכוש את הרכיבים לחוד אך אם הגענו למצב שבו אנו נאלצים להחליף את גוף החימום לדוגמה, שהתקלקל כתוצאה מבלאי והצטברות אבנית, רצוי כבר להחליף את כל המערכת שגם היא התיישנה וצברה אבנית.


שלב 3: ניתוק המיםלפניי שנפרק את הדוד ונוציא ממנו את החמם ושאר החלקים יש תחילה להפסיק את הספקת המים אליו.
לתחתית הדוד מתחברים שני צינורות, אחד עבור כניסת מים קרים אשר מזרימה מים לדוד על פי דרישה והשני עבור יציאת המים חמים שמגיעים אלינו לאחר שהמים התחממו.

בדרך כלל כניסת המים הקרים מסומנת בצבע כחול ואילו כניסת המים החמים מסומנת בצבע אדום.
על כניסת המים הקרים מותקן גם פורק לחץ כך שבמידה ובדוד שלכם אין סימון כזה ניתן לזהות את כניסת המים הקרים בעזרת פורק הלחץ שמותקן עליה.

במידה ומותקן ברז על הצינור המוליך אל כניסת המים הקרים בתחתית הדוד אפשר להסתפק בסגירתו. 
במידה ואין ברז כזה יש לסגור את ברז המים הראשי של הבית. 
שלב 4: ניקוז המים שנמצאים בדודמכיוון שבהמשך המדריך אנחנו עומדים לפרק את האוגן יש לקחת בחשבון שכל המים אשר נשארו בתוך הדוד יצאו ממנו ולכן במידה והדוד החשמלי ממוקם בתוך הבית יש לבצע קודם ניקוז למים שבדוד.

ניקוז המים מתבצע לאחר הפסקת המים לדוד על מנת לוודא שבעת ריקון הדוד לא נכנסים אליו מים חדשים.
על מנת לנקז את המים בדוד צריך פשוט לפתוח את אחד מברזי המים החמים בבית עד הסוף, מכיוון שהמים החמים בבית מגיעים מהדוד כעבור מספר דקות הדוד יתרוקן כמעט לחלוטין.

יש לקחת בחשבון שלקראת סוף תהליך ניקוז המים שבדוד יוצאים גם משקעים, לכלוך וחלודה אשר היו בדוד, אך אל דאגה בהמשך נסביר כיצד ניתן לנקות את המשקעים והלכלוך מהברז שאותו פתחנו. 
שלב 5: פתיחת המכסה
החמם ושאר רכיביו מכוסים במכסה בצורת קערת פלסטיק המקובעת לתחתית הדוד ונועדה להגן על חיבורי החשמל מפני פגעי מזג האוויר כגון רוחות, גשמים וכדומה.
על מנת שנוכל להתחיל לפרק את החמם יש תחילה לפרק את מכסה הפלסטיק אשר בדרך כלל מקובע לדוד בעזרת מספר ברגים.

חשוב מאוד בזמן פירוק המכסה להיזהר שלא לגעת כלל בחיבורי החשמל מכיוון שאיננו יודעים בוודאות שאכן
הפסקנו את זרם החשמל לדוד עד אשר נבצע בדיקה לכך.
שלב 6: בדיקה שאכן זרם החשמל לדוד הופסק
לאחר שפירקנו את מכסה הפלסטיק נבדוק שאין זרם חשמל שמגיע לדוד לאחר שהורדנו את המפסקים.
את הבדיקה נבצע בעזרת מברג טסטר, למברג זה יש נורה בקצהו ובמידה והמברג בא במגע עם חשמל הנורה נדלקת.

ניגע בעזרת הטסטר בלבד בכל אחד מחיבורי החשמל ונוודא שאין בהם מתח חשמלי, כלומר הנורה שבטסטר לא נדלקת. חשוב מאוד לאחוז את הטסטר רק מידית האחיזה שלו העשויה פלסטיק על מנת למנוע התחשמלות (פלסטיק לא מוליך חשמל), כמו כן חובה לנעול נעליים נקיות ויבשות בעלות סוליית גומי בעת הבדיקה, נעלי בטיחות מבודדות ושטיחי גומי מבודדים יוצרים הגנה מחשמול על ידי מניעת הובלת מטען חשמלי לקרקע.
שלב 7: ניתוק חיבורי החשמל בין התרמוסטט לגוף החימום
לאחר שבדקנו כי אכן זרם החשמל הופסק ואיננו מגיע לדוד נוכל להתחיל בפירוק, אך לפניי שמתחילים קבלו טיפ קטן שיכול לעזור מאוד בהמשך העבודה...... צלמו תמונה.
בגדול לפרק דברים זאת פעולה פשוטה אך להרכיב אותם חזרה כך שיעבדו זה כבר סיפור אחר ולכן לפניי ניתוק חוטי החשמל תצלמו תמונה שבה תוכלו להיעזר במידה ותשכחו כיצד להרכיב את הרכיבים חזרה. 

נתחיל בעבודה, תחילה יש לנתק את שני חוטי החשמל היוצאים מהתרמוסטט ומתחברים לגוף החימום, הפירוק מתבצע על ידי פתיחת האומים ושחרור החוטים.
שלב 8: ניתוק ההארקה
חוט ההארקה הוא החוט הצהוב אשר יוצא מקו ההזנה ומתחבר לתחתית גוף הדוד, כדי לפרק את חוט הארקה יש לשחרר את האום המחבר את החוט לדוד.

המטרה של חיבור הארקה היא הצלת חיינו במקרה של התחשמלות, הארקה פועלת כך שאם זרם גבוה זורם במקביל, כלומר, זורם דרך הארקה אל הדוד העשוי מתכת וזורם גם דרך משהו בעל התנגדות גבוהה יותר כמו גוף האדם לדוגמה אז רוב הזרם יעבור בהארקה אל הדוד ולא בגוף האדם בעל ההתנגדות הגבוהה יותר מכיוון שהזרם זורם תמיד בגוף בעל ההתנגדות הנמוכה ביותר.
שלב 9: שליפת התרמוסטטהתרמוסטט מתחבר מצדו האחד לקו ההזנה של החשמל ומצדו השני לגוף החימום, לאחר שפירקנו בשלבים הקודמים את חיבורי החשמל לגוף החימום ולהארקה נוכל כעת לשלוף את התרמוסטט מתוך שרוול המתכת הממוקם באוגן.

הטרמוסטט תפוס בלחץ ואיננו מחובר לתחתית האוגן עם ברגים ולכן בדרך כלל די במשיכה קלה כדי לשלוף אותו החוצה.
שלב 10: פתיחת ברגי האוגן
האוגן מחובר לתחתית מיכל הדוד בשישה ברגים שסגורים בחוזקה על מנת שלא יהיו נזילות מים.
מכיוון שבשלב זה אנחנו עומדים לפרק את האוגן יש לקחת בחשבון שכל המים אשר נשארו בתוך הדוד יצאו ממנו ולכן במידה והדוד החשמלי ממוקם בתוך הבית יש לבצע קודם ניקוז למים שבדוד כפי שהוסבר בתחילת המדריך, כמו כן מומלץ להצטייד מראש בגיגית או מיכל כלשהו לקליטת עודפי המים שיצאו מן הדוד.

במידה והדוד ממוקם על הגג ניקוז המים איננו חובה, אומנם ברגע שתפתחו את האוגן עשרות ליטרים שנמצאים בתוך הדוד ישפכו ממנו על הגג, אין צורך להתרגש מכך מכיוון שהגג מסוגל לספוג כמויות משקעים רבות.

נקודה חשובה נוספת היא שיש לבצע את העבודה בזהירות. מכיוון שמדובר בעשרות ליטרים של מים שמתפרצים מהדוד במהלך שיחרור הברגים(במידה ולא בוצע ניקוז), במקרים מסויימים הם עלולים להתפרץ יחד עם האוגן וגוף החימום ולכן חשוב להימצא במרחק סביר מתחתית האוגן על מנת שלא להיפגע.

בשביל לפתוח את ששת הברגים שמחזיקים את האוגן במקומו נשתמש במפתח ראצט ובוקסה של 14 מילימטר(במרבית הדודים). לראצט ידית ארוכה המשמשת כמנוף להגברת הכוח ובזכות כך ניתן לפתוח את הברגים שסגורים בחוזקה כדי למנוע נזילת מים מהדוד .

יש לפתוח את הברגים נגד כיוון השעון ובמקביל כלומר, נשחרר מעט בורג מסוים (נגד כיוון השעון) ואז נשחרר מעט את הבורג המקביל לו וכך נחזור שוב על ששת הברגים עד שכולם יפתחו לחלוטין. הפתיחה במקביל חשובה על מנת למונע מצב שבו האוגן יקבל הטיה בגלל פתיחה של הברגים בצדו האחד, אשר תקשה על פתיחת שאר הברגים.

במידה ונתקלתם בבורג עקשן תוכלו לשחרר אותו לאחר ריסוסו בספריי שימון וניקוי WD40.
שלב 11: הוצאת האוגן הישןלאחר שחרור הברגים והמתנה לכך שכל המים בדוד יצאו יש לשלוף מתוך הדוד את האוגן. לפעמים האוגן נדבק לדוד בגלל גומיית האטימה, במקרה כזה אפשר לתקוע מברג באחד החורים ולמשוך את האוגן מטה.

לאחר הוצאת האוגן תוכלו לראות את כמות האבנית המטורפת שהצטברה על גוף החימום.
שלב 12: הוצאת גומיית האיטום
תפקידה של גומיית האיטום הוא לאטום את הפתח שאליו נכנס האוגן בתחתית הדוד ולמנוע נזילת מים.
יש לשלוף את הגומייה ממקומה ולהשליכה לפח מכיוון שסביר להניח כי היא התבלתה עם הזמן.
שלב 13: ניקוי תחתית הדוד מלכלוך ומשקעיםלאחר שהוצאנו את האוגן נחשפנו לכמות הגדולה של אבנית שהצטברה על גוף החימום.
מכיוון שקרקעית הדוד מלאה גם היא באבנית ומשקעים מומלץ להכניס יד (עם כפפה במידה ונגעלים) לתוך הדוד ולנקות היטב את קרקעית הדוד.

בנוסף כדאי לוודא שאין שרידי אבנית שהצטברו על שפת הפתח על מנת שבהמשך נבטיח אטימה טובה של גומיית האיטום, במידה והאבנית מסרבת לצאת ודבוקה בחוזקה ניתן לנקות אותה באמצעות סכין או מברג.
שלב 14: הרכבת החמם החדשכפי שהוסבר בתחילת המדריך החמם מורכב מאוגן המשמש כבסיס לגוף החימום (לרוב מגיעים כחתיכה אחת),
מאיץ החום וגומיית האיטום.

הרכבת החמם תתבצע כך שמאיץ החום יולבש על האוגן (במידה ומדובר בדוד בעל נפח גדול ניתן לחבר גם את המאריך) ועל האוגן תושחל גומיית האיטום עד לתחתיתו.

יש לוודא כי גומיית האיטום ממוקמת בהתאם לחורים המיועדים לכניסת הברגים.
שלב 15: קיבוע החמם החדש אל הדודלאחר שהרכבנו את החמם נשחיל אותו לתוך החור בתחתית הדוד, נמקם את הברגים במקומם ונסגור את האומים עם כיוון השעון ובמקביל, כלומר, נסגור מעט אום של בורג מסוים (עם כיוון השעון) ואז נסגור מעט את האום של הבורג המקביל לו וכך נחזור שוב על התהליך עבור ששת הברגים עד שכול האומים יסגרו לחלוטין.
שלב 16: בדיקת נזילותלאחר שהרכבנו את החמם החדש והידקנו היטב את כל ששת הברגים יש לבדוק את תקינות האיטום.
על מנת לעשות זאת עלינו לחדש את הספקת המים לדוד, לשם כך יש לפתוח את ברז המים המותקן על כניסת המים הקרים לדוד או את ברז המים הראשי של הבית, בהתאם למה שסגרתם בתחילת המדריך.

מומלץ לא למלא את הדוד לחלוטין מכיוון שאז במידה ותהיה נזילה נצטרך שוב לרוקן כמות מים גדולה ולכן
לאחר שזרמו מספר ליטרים לדוד ניתן לוודא שאין נזילות.

שלב 17: פתיחת המים ומילוי הדודבמידה והשלב הקודם עבר בהצלחה ואין נזילות ניתן כעת לפתוח את ברז המים ולהמתין עד שהדוד מתמלא לחלוטין,
כדאי במהלך התהליך לפתוח מעט את ברז המים החמים באחד מברזי הבית כדי שתהיה מעט סירקולציה של מים במערכת.

לאחר שביצענו מעט סירקולציה של מים במערכת יש לסגור את ברז המים החמים בבית ולהמתין למילוי הדוד כולו, הדבר הכרחי לצורך שמירה על תקינותו של גוף החימום מאוחר יותר מכיוון שחידוש זרם החשמל עלול לשרוף את גוף החימום באם הוא יעבוד ללא מים בדוד.
שלב 18: התקנת התרמוסטט
במידה והחלטתם להחליף גם תרמוסטט יש לחברו לקו ההזנה, תחילה יש לפרק את התרמוסטט הישן מקו ההזנה ולחבר במקומו את התרמוסטט החדש, ניתן לצלם תמונה לפניי פירוק התרמוסטט הישן על מנת לזכור כיצד יש לחבר את התרמוסטט החדש. במקרה שלי השתמשתי באותו תרמוסטט אך בהחלט מומלץ להחליף את התרמוסטט באחד חדש.

לאחר חיבור התרמוסטט לקו ההזנה כל שנותר הוא למקם את התרמוסטט במקומו.התרמוסטט מקובע לאוגן באמצעות חתיכת מתכת קפיצית המותקנת בצידו, או על החיישן שלו.

יש להחדיר את החיישן דרך הפתח העגול שבאוגן המיועד לו אל תוך הדוד פנימה עד אשר נשמע קליק של הקפיץ וכך נדע שהתרמוסטט מקובע היטב במקומו.

לאחר קיבוע התרמוסטט ניתן לכוון את עוצמת הבורר שלו, הטמפרטורה המומלצת היא 60 מעלות.


שלב 19: חיבור הארקהנחבר את חוט ההארקה (החוט הצהוב) בחזרה למקומו כפי שהיה לפניי שפירקנו אותו, ניתן להיעזר בתמונות שצילמנו מבעוד מועד. יש לכרוך את חוט ההארקה סביב הבורג, להשחיל על הבורג את לוחית המתכת שמחוברת לדוד ולסגור את האום, חשוב לא לשכוח לסגור את הבורג על לוחית המתכת מכיוון שהיא זו אשר מעבירה את החשמל אל מיכל הדוד במקרה שבו נדרשת הארקה.
שלב 20: חיבור חיבורי החשמל בין התרמוסטט לגוף החימום
בתחתית האוגן קיימות שתי הברגות עם אומים שמחוברות לגוף החימום.
יש לחבר את שני חוטי החשמל שיוצאים מהתרמוסטט אל גוף החימום ולמעשה מספקים חשמל לגוף החימום. 
חיבור החוטים נעשה על ידי ליפוף החוטים על ההברגות וסגירת האומים, ניתן לסגור את האומים בעזרת מפתח שוודי קטן או כל כלי אחר שיכול להתאים לביצוע המשימה.
שלב 21: סגירת המכסהיש לסגור את מכסה הפלסטיק אשר מגן על חיבורי החשמל מפני פגעי מזג האוויר ולקבע אותו לתחתית הדוד על ידי סגירת הברגים.
שלב 22: חידוש הספקת החשמל
ניגש ללוח החשמל ונחדש את הזנת החשמל לדוד על ידי הרמת המפסקים הרלוונטים שאותם הורדנו בתחילת המדריך.
שלב 23: בדיקת המערכת
נדליק את הדוד כדי לבדוק שהכל תקין, חשוב מאוד לפניי הדלקת הדוד לוודא שהדוד התמלא במים, מכיוון שאם גוף החימום יעבוד על ריק הוא יישרף. 
לאחר מספר דקות של המתנה נפתח את אחד מברזי המים החמים בבית, ונוודא שאכן המים מתחממים.
דרג מדריך זה
0/5 - 0 מדרגים
תגובות הוסף תגובה
X
הוספת תגובה חדשה
שלח תגובה
בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאים הבאים:
אין תגובות למדריך זה
יש להתחבר על מנת לבצע פעולה זו
X
עדיין לא נרשמת? הרשמה לאתר Mastarina תאפשר לך ליהנות משירותים נוספים. לאחר ההרשמה תוכל לפרסם באתר מדריכים ומאמרים מקוריים משלך בקלות ובמהירות, להגיב למדריכים אשר גולשים אחרים יצרו ולהוסיף טיפים לפינת "הטיפ היומי", כמו כן תוכל לקבל עידכונים כאשר יתווסף מאמר או מדריך חדש ישירות למייל האישי שלך. זה חינם ופשוט. הרשמה
כניסה למשתמשים רשומים: כל השדות נדרשים
שם משתמש
סיסמה
זכור אותי בפעמים הבאות
כניסה
FATAL ERROR Details: Error Number:2 Error Message:session_start(): Failed to decode session object. Session has been destroyed ,File:/var/app/current/Classes/DBAccess.php ,Error Line:552