מבוא לאחרונה, בעת בניית שולחן עבודה, הייתי צריך לחבר מספר פלטות של עץ למשטח אחד. התכנון היה לחבר את הפלטות עם דיבל עץ ודבק. במקרה זה ובמקרים רבים אחרים יש צורך בקדיחת חורים אנכיים בזווית מושלמת של 90 מעלות, מה שמהר מאוד התברר כדבר לא פשוט בכלל ללא מקדחת עמוד. לביצוע המשימה הכנתי כלי פשוט המשמש כמוביל קדיחה ונקרא גיג אשר בעזרתו ניתן לקדוח חורים בזווית מושלמת של 90 מעלות.
כלים וחומרים
מקדחה
בורג גמבו
מקדח
מקדח
מקדח
מברג פיליפס
גוש עץ
מוטות עץ
ברגים
אזיקונים
סרגל זווית
קלמרה
פלייר
עט
שלב 1: הכנת הבסיס לגיג
הגיג הוא למעשה גוש עץ עם קדח מושלם בזווית של 90 מעלות, קדח זה משמש כמוביל לקידוח.
על מנת להגן ולשמור על צורתו של הקדח מכניסים לתוכו צינור מתכת וכך המקדח אינו פוגע בעץ ופוגע בצורתו של הקדח.

בשלב הראשון נחתוך גוש עץ אשר ישמש כבסיס הגיג, המידות אותן בחרתי לבסיס הן: רוחב 5 סנטימטר ואורך 9 סנטימטר. חשוב מאוד למצוא גוש עץ אשר לפחות צידו האחד ישר לחלוטין מכיוון שבהמשך בסיס הגיג יוצמד לעץ אותו נהיה מעוניינים לקדוח.
שלב 2: הכנות לקראת קדיחת הקדח המוביל בבסיס הגיגאפשר לומר שזהו החלק החשוב ביותר בכל התהליך, ככל שהקדח אותו נקדח יהיה מדויק יותר ובזווית מושלמת של 90 מעלות כך גם יהיו כל הקדיחות שיבואו בעקבותיו ולכן ההמלצה הטובה ביותר היא להשתמש במקדחת עמוד אשר מיועדת לקדיחה בזווית מושלמת של 90 מעלות, במידה ואין בהישג ידכם מקדחת עמוד תוכלו לחשוב על כל דרך יצירתית ככל שתהיה העיקר שהקדח יהיה מדויק ככל שניתן ובזווית מושלמת של 90 מעלות.

מכיוון שגם לי לא הייתה בהישג יד מקדחת עמוד נאלצתי לאלתר.
פירקתי בורג גמבו והוצאתי ממנו את צינור המתכת שמולבש עליו, את צינור המתכת הצמדתי בעזרת אזיקונים לסרגל זווית אשר תחתיתו ישרה לחלוטין ובזווית מושלמת של 90 מעלות.

צינור המתכת ישמש בהמשך כמוביל לקדיחת הקדח.
שלב 3: ביצוע הקדיחה
ראשית כל לפניי ביצוע הקדיחה עלינו לוודא שהקדח אותו נקדח יהיה בזווית מושלמת של 90 מעלות.
במידה ואתם משתמשים במקדחת עמוד הפעולה די פשוטה, במקרה שלי היה עליי לוודא שצינור המתכת מונח ככל שניתן בזווית של 90 מעלות כנגד גוש העץ אשר ישמש כבסיס הגיג, לשם כך הצמדתי את סרגל הזווית בעזרת קלמרה לבסיס הגיג ונעזרתי בבורג הגמבו ממנו פירקתי את צינור המתכת על מנת להעריך האם הקדח יהיה בזווית של 90 מעלות ורק לאחר מכן ביצעתי את הקדיחה.

לאחר ביצוע הקדיחה יש לבדוק שאכן הגענו לתוצאה הרצויה , במידה ולא, ניתן פשוט לקחת גוש עץ נוסף ולנסות שוב.
שלב 4: הרחבת הקדח והכנתו לצינור המתכת
הקדח אותו קדחנו בשלב הקודם ישמש כמוביל למקדח כאשר נרצה לבצע קדח בזווית של 90 מעלות.
על מנת להגן ולשמור על צורתו של הקדח נכניס לתוכו צינור מתכת וכך המקדח לא יפגע בעץ ובצורתו של הקדח.

מכיוון שבמדריך זה לא נעשה שימוש במקדחת עמוד וצינור המתכת בו נעזרתי בקדיחת הקדח רחב יותר מהמקדח שאיתו ביצעתי את הקדיחה עלינו להרחיב מעט את הקדח כדי שצינור המתכת יוכל להיכנס אליו, לצורך כך השתמשתי במקדח מעט רחב יותר התואם לרוחבו של צינור המתכת.
שלב 5: הורדת הכנפיים מצינור המתכת של בורג הגמבובמידה ולא היה ברשותכם צינור מתכת ובחרתם להשתמש בצינור המתכת של בורג גמבו כפי שאני עשיתי עליכם להוריד תחילה את הכנפיים שלו (לא מצאתי תיאור טוב יותר) לפניי הכנסתו לקדח.

תפקידן של כנפיים אלה הוא להתפצל ולהתרחב כאשר מכניסים את בורג הגמבו לקיר ובמקרה זה אין לנו צורך בהן.
שלב 6: הכנסת צינור המתכת לקדח
בטח שמתם לב שבמקרה שלי צינור המתכת קצר יותר מאורכו של הקדח אליו הוא אמור להיכנס, בגדול המצב האידאלי הוא שצינור המתכת יכנס לכל אורכו של הקדח ולא לחלק ממנו.

במקרה שצינור המתכת קצר יותר מאורכו של הקדח חשוב להכניסו בצד של הגיג אשר אליו המקדח יכנס לראשונה כדי שיוביל את המקדח מבלי לפגוע בצורתו של הקדח, זכרו שצדו הישר יותר של הגיג יוצמד לעץ אותו נהיה מעוניינים לקדוח והמקדח יכנס מהצד השני.

כעת בעזרת פטיש נדפוק קלות על צינור המתכת עד אשר הוא יכנס למקומו.
שלב 7: סימון קו מנחה
בעזרת סרגל ועט נסמן קו מנחה שיעזור לנו בהמשך למקם את הגיג במקומו לפניי ביצוע הקדיחה.
יש לצייר את הקו בדיוק במרכזו של הקדח אותו קדחנו בחלקו העליון של בסיס הגיג, ניתן להתחיל את הקו ממרכזו של הקדח ולהמשיכו עד למעלה על מנת למצוא את מיקומו המדויק.

השימוש בגיג וחשיבותו של הקו המנחה יודגמו בהמשך המדריך.
שלב 8: הוספת מוטות קיבועתפקידן של מוטות הקיבוע הוא למקם את בסיס הגיג בקו אחד עם שפת העץ אותו אנו מעוניינים לקדוח.
לצורך הכנת המוטות חתכתי שתי חתיכות עץ במידות הבאות: רוחב - 2.5 סנטימטר ואורך 13 סנטימטר.

את חתיכות העץ מיקמתי בחלקו העליון של בסיס הגיג בצורה שבא הקו המנחה שציירנו בשלב הקודם נמצא ביניהן והן בולטות לכיוון הקדיחה כלומר כלפי העץ אותו נהיה מעוניינים לקדוח.

על מנת לקבע את החתיכות למקומן קדחתי בכל אחת מהן שתי קדחים עם מקדח עץ והברגתי לתוכם ברגים.
שלב 9: שימוש בגיגדוגמה לשימוש בגיג תוכלו למצוא במדריך הבא המסביר כיצד ניתן לחבר מספר קורות עץ לפלטת עץ אחת:
דרג מדריך זה
5/5 - 1 מדרגים
תגובות הוסף תגובה
X
הוספת תגובה חדשה
שלח תגובה
בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאים הבאים:
אין תגובות למדריך זה
יש להתחבר על מנת לבצע פעולה זו
X
עדיין לא נרשמת? הרשמה לאתר Mastarina תאפשר לך ליהנות משירותים נוספים. לאחר ההרשמה תוכל לפרסם באתר מדריכים ומאמרים מקוריים משלך בקלות ובמהירות, להגיב למדריכים אשר גולשים אחרים יצרו ולהוסיף טיפים לפינת "הטיפ היומי", כמו כן תוכל לקבל עידכונים כאשר יתווסף מאמר או מדריך חדש ישירות למייל האישי שלך. זה חינם ופשוט. הרשמה
כניסה למשתמשים רשומים: כל השדות נדרשים
שם משתמש
סיסמה
זכור אותי בפעמים הבאות
כניסה