מבוא
קיימות שיטות רבות לחיבור של מספר קורות עץ למשטח אחד והשיטה בה בוחרים תלויה במטרה.
הדבקה באמצעות דבק נגרים היא השיטה הפשוטה ביותר, אומנם חיבור קורות עץ באמצעות דבק בלבד יוצר חיבור חלש אשר יחזיק באופן זמני בלבד, יחד עם זאת כאשר נשלב הדבקה באמצעות דבק נגרים עם חיבור באמצעות דיבל עץ נקבל משטח אחיד וחזק שיחזיק לאורך זמן.
כלים וחומרים
דבק נגרים
דיבל עץ
קורות עץ
גיג
מקדחה
מקדח
3 קלמרות
נייר זכוכית 0
סמרטוט
שלב 1: סימון מיקום הקדחים בקורות עבור דיבל העץדיבל עץ הינו למעשה חתיכת עץ עגולה וארוכה אשר חצי ממנה נכנס לקורה אחת ואילו החצי השני לקורה שנייה וכך למעשה מקובעות הקורות זו לזו.ראשית עלינו ליצור קדחים בקורות אליהם נכניס את דיבל העץ, על הקדחים להיות בדיוק זה מול זה ובזווית מושלמת של 90 מעלות. מכיוון שלקדוח קדחים כאלה ביד חופשית זאת משימה כמעט בלתי אפשרית ניתן להיעזר בכלי הנקרא גיג.במדריך הבא תוכלו ללמוד כיצד לבנות גיג בעצמכם:בניית מוביל לקדיחה ב-90 מעלות (גיג)הגיג הוא למעשה גוש עץ עם קדח מושלם בזווית של 90 מעלות, קדח זה משמש כמוביל לקידוח, בתוך הקדח הוכנס צינור מתכת וכך המקדח אינו פוגע בעץ ובצורתו של הקדח. בחלקו העליון של הגיג יש קו מנחה אשר מקביל למרכזו של הקדח ומטרתו לעזור לנו במיקום הגיג.על מנת להשתמש בגיג עלינו לסמן תחילה את מיקום החורים אותם נרצה לקדוח עבור דיבל העץ.יש להצמיד שתי קורות עץ זו לזו ולסמן בעזרת עיפרון וסרגל קווים קטנים החוצים את שתיהן בהתאם למספר הדיבלים איתם אנחנו מעוניינים לקבע את הקורות. חשוב מאוד שהקורות לא יזוזו תוך כדי סימון הקווים, כדי למנוע את תזוזת הקורות במהלך הסימון תוכלו להיעזר בקלמרות לקיבוע זמני של הקורות.טיפ: כאשר מבצעים סימונים על עץ מומלץ להשתמש בעיפרון ולא בעט, הדיו של העט נספג עמוק בתוך שכבות העץ והסרתו לאחר מכן הופכת לפעולה ארוכה ומתישה.
שלב 2: מיקום הגיג וקדיחת הקדחים
כעת לאחר שמיקום הקדחים בכל קורת עץ ידוע לנו עלינו למקם את הגיג בהתאם לסימונים שסימנו בשלב הקודם.
מיקום הגיג מתבצע כך שמוטות הקיבוע בחלקו העליון פונות כלפיי קורת העץ אותה אנחנו מעוניינים לקדוח והקו המנחה אשר מסומן במרכזו של בסיס הגיג יוצר המשך מושלם לקו שסימנו בקורת העץ.

בגדול אפשר להחזיק את הגיג במקומו בעזרת היד ולקדוח עם היד השנייה אך הגיג עלול לזוז במהלך הקדיחה ולהרוס את הקדח ולכן מומלץ לקבע את הגיג עם קלמרה על מוטות הקיבוע בחלקו העליון של הגיג.

לאחר שקיבענו את הגיג במקומו נקדח את הקדחים, נחזור על התהליך עבור ארבעת הקדחים בכל קורת עץ.

בסיום הקדיחה מומלץ לשייף את הקדחים באמצעות נייר זכוכית במידה 0 על מנת להוריד עודפי עץ שנותרו מהקידוח וליצור משטח חלק ואחיד.
שלב 3: חיתוך דיבל העץ והתאמתו לקדחיםכמו שהוסבר בשלבים הקודמים דיבל העץ הוא למעשה חתיכת עץ ארוכה ועגולה לכן עלינו לחתוך אותה לגודל המתאים כך שכאשר נכניס חצי ממנה לקורה אחת וחצי שני לקורה השנייה לא ישאר רווח בין הקורות. על מנת להשיג זאת יש למדוד את גובה הקדחים עבור כל זוג קדחים מקבילים, חיבור הגבהים הוא למעשה האורך הנדרש, כדאי אפילו להוריד כחצי סנטימטר מהאורך שמצאנו על מנת לוודא שהדיבל לא ארוך מדי ויגרום לרווח בין הקורות.

ניתן להיעזר בדיבל העץ עצמו למדידת הגובה, יש להכניס תחילה את דיבל העץ לאחת הקורות ולסמן את גובה הקדח (אני סימנתי באמצעות המסורית), לאחר מכן לחזור על הפעולה בקדח המקביל בקורה השנייה.

לאחר שמצאנו את אורך הדיבל הנדרש עבור כל זוג קדחים נוכל לחתוך את ההדיבל בהתאם.

מומלץ לבצע הרצה על יבש ולשים את הדיבלים שחתכנו במקומם ולחבר את הקורות על מנת לוודא שאין רווח בין הקורות והדיבלים אכן באורך המתאים.
שלב 4: הדבקת הקורות
בשלב זה נדביק את דיבל העץ למקומו בתוך הקדחים ולאחר מכן את הקורות זו לזו, מכיוון שדבק הנגרים מתייבש די מהר עלינו לבצע את כל הפעולות במהירות ולכן מומלץ לפניי שמתחילים לוודא שאין שום דבר על משטח העבודה אשר עלול להפריע, שהקורות נקיות ומסודרות זו לפניי זו ואנו יודעים איזה דיבל עץ מתאים לכל זוג קדחים.

לאחר שביצענו את כל ההכנות נתחיל בהדבקת הקורות, תחילה נכין בצד דבק אשר ישמש אותנו במהלך ההדבקה, אני בחרתי לשים את הדבק על נייר אפייה על מנת למזער את כמות הלכלוך והבלאגן.

נמרח מעט דבק על דיבל העץ ונכניס אותו למקומו, ניתן לבצע זאת באמצעות האצבעות אך מומלץ להכין מראש סמרטוט בשביל לנקות את הידיים מעודפי דבק, כמו כן כדאי לוודא שדיבל העץ נכנס עד סוף הקדח על ידי דפיקות קלות באמצעות פטיש.

את עודפי הדבק שהצטברו על דיבל העץ לאחר הכנסתו נמשיך למרוח על חלקו העליון, במידת הצורך ניתן להוסיף דבק עד שדיבל העץ מרוח היטב.

כעת לאחר שהדיבלים מוקמו בכל הקדחים בקורה אחת עלינו למרוח דבק על הקורות עצמן.

אופן המריחה: בעזרת חתיכת עץ, פלסטיק או האצבעות מורחים את הדבק היטב על שפת הקורות המיועדת לחיבור, חוזק החיבור תלוי במקסימום מגע של דבק בין הקורות ולכן מומלץ למרוח שכבה אחידה על שתי הקורות, יחד עם זאת חשוב לא להגזים בכמות הדבק מכיוון שבעת לחיצת הקורות זו לזו עודפי הדבק יצאו החוצה.

לאחר מריחת הדבק כל מה שנותר לנו הוא לחבר את הקורות זו לזו.
שלב 5: הידוק והתאמות
לאחר שהצמדנו את הקורות זו לזו נהדק אותן באמצעות קליבות, הלחץ שנוצר בעקבות ההידוק מצמיד את הקורות זו לזו לחלוטין ומקבע אותן למקומן. 

ההמלצה שלי היא להשתמש בשלוש קליבות אחת באמצע ושתיים בצדדים, כמו כן מומלץ לא להדק בבת אחת  את הקליבות אלא להדק אותן בהדרגתיות זו אחר זו עד אשר כולן מהודקות בחוזקה.

במהלך ההידוק תוכלו לראות דבק בכמות שווה יוצא מכל החיבורים מה שמעיד על לחץ שווה בהנחה שכמות הדבק הייתה שווה.

נקודה חשובה נוספת היא שכמעט תמיד יהיה איזה שהוא עיוות בקורות העץ והתקערות של הלוח כאשר מפעילים לחץ גדול. על מנת להימנע מכך מומלץ לבצע את ההידוק כנגד משטח ישר שיתמוך בלוחות (כמו הריצפה למשל) ולוודא שהלוחות בקו אחד ישר איתו, במידה ונוצרת התקערות אפשר להפעיל מעט לחץ על הלוחות מלמעלה ולגרום להן להתיישר עם המשטח.
שלב 6: ניקוי עודפי דבק
לאחר שהידקנו היטב את הקורות זו לזו וביצענו את ההתאמות הנדרשות מומלץ לנקות את עודפי הדבק שיצאו מהחיבורים, ניקוי מוקדם של שאריות הדבק בעודו במצב נוזלי קל יותר, בנוסף לכך הסרתו לאחר ייבוש עלולה לגרום נזקים ללוח העץ.

לצורך ניקוי הדבק כדאי להשתמש בסמרטוט ישן ולא בנייר אשר נוטה להידבק לדבק.
שלב 7: סיכום ופינישים
במידה ונשארו רווחים בחיבורים של הקורות תוכלו לערבב מעט דבק נגרים עם נסורת וליצור מרק למילוי עץ אשר
באמצעותו תוכלו למלא את הרווחים.
כמו כן מומלץ לאחר חיבור הקורות לשייף אותן באמצעות נייר זכוכית 0 לקבלת מראה חלק ואחיד.

כעת לאחר שטכניקת החיבור של קורות עץ זו לזו ידועה לכם תוכלו לחזור על התהליך ולחבר מספר קורות באותה שיטה וכך ליצור לוח עץ אחד גדול.
דרג מדריך זה
0/5 - 0 מדרגים
תגובות הוסף תגובה
X
הוספת תגובה חדשה
שלח תגובה
בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאים הבאים:
אין תגובות למדריך זה
יש להתחבר על מנת לבצע פעולה זו
X
עדיין לא נרשמת? הרשמה לאתר Mastarina תאפשר לך ליהנות משירותים נוספים. לאחר ההרשמה תוכל לפרסם באתר מדריכים ומאמרים מקוריים משלך בקלות ובמהירות, להגיב למדריכים אשר גולשים אחרים יצרו ולהוסיף טיפים לפינת "הטיפ היומי", כמו כן תוכל לקבל עידכונים כאשר יתווסף מאמר או מדריך חדש ישירות למייל האישי שלך. זה חינם ופשוט. הרשמה
כניסה למשתמשים רשומים: כל השדות נדרשים
שם משתמש
סיסמה
זכור אותי בפעמים הבאות
כניסה